До 40% людей з гіпертонією не підозрюють у себе недугу, бо часто вона має безсимптомний перебіг. Як наслідок — люди не звертаються своєчасно до лікарів, не контролюють тиск і не приймають необхідні ліки.
Для дорослої здорової людини оптимальним є артеріальний тиск 120/80 мм ртутного стовпчика. За рекомендаціями Європейського товариства кардіологів, тиск 140/90 і вище є підставою для встановлення діагнозу “артеріальна гіпертензія”. При регулярному вимірюванні тиску вдома показник 135/85 мм ртутного стовпчика або вище є приводом для звернення до свого сімейного лікаря.
Правильно вимірювати тиск означає:
вимірювати у стані спокою й сидячи, не раніше ніж через 30 хв після ходьби, куріння, вживання чаю, кави та інших кофеїновмісних напоїв (інакше тиск може бути підвищеним навіть у здорової людини);
манометр слід розташовувати на рівні серця;
ноги мають стояти на підлозі;
вимірювати тиск треба двічі з перервою до 2 хв. Якщо в результатах є розбіжності більше 10 мм рт. ст., потрібне ще одне вимірювання. Правильним показником буде середній результат;
під час першого вимірювання тиск треба визначати і на лівій, і на правій руці, при цьому до уваги брати вищий показник;
якщо різниця в результатах правої і лівої рук перевищує 20 мм рт. ст., тиск слід виміряти повторно.
Якщо артеріальний тиск підвищений, зверніться до сімейного лікаря. Адже підвищений артеріальний тиск без належного лікування може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших ускладнень.
Ваш сімейний лікар надасть кваліфіковані поради щодо профілактики артеріальної гіпертонії. Зокрема, запобігти артеріальній гіпертонії допоможуть:
контроль за масою тіла;
відмова від куріння та алкоголю;
регулярна фізична активність;
обмежене споживання солі;
включення до раціону продуктів, багатих на калій (крупи, бобові, фрукти, овочі, зелень).
Хоча змінити спосіб життя іноді важче, ніж почати прийом ліків, але такий спосіб є ефективним.
Зважаючи на стан здоров’я пацієнта, сімейний лікар може призначити додаткові лабораторні та діагностичні обстеження, консультацію кардіолога та ліки від серцево-судинних захворювань, що входять до програми “Доступні ліки”. Це буде безоплатно для пацієнта.
Дбайте про своє здоров’я!
За матеріалами НСЗУ для пацієнта