Понад 200 вірусів можуть бути причиною гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) – на жаль, проти переважної більшості з них немає ліків та вакцин. Щеплення можна зробити лише проти найнебезпечніших із них – грипу та COVID-19.

Найпоширеніші ускладнення гострих респіраторних захворювань (ГРВІ) – це отит (запалення середнього вуха) та синусит (запалення порожнин лицевої частини черепа). У грипу та COVID-19 – ускладненням може бути пневмонія (запалення легенів). Отит, синусит та пневмонію можуть викликати як самі віруси, так і бактерії.

Пневмококи – це загальна назва бактерій роду Streptococcus (стрептококи). Вони є бактеріями, які часто заселяють (колонізують) носогорло. Колонізація носогорла – не хвороба, а лише передумова для її виникнення.

Все змінюється, коли до носогорла чи дихальних шляхів потрапляють віруси і починається ГРВІ, грип чи COVID-19. Вірусна інфекція послаблює наш захист та опірність організму, і це створює лазівку для пневмококів – вони виходять з-під контролю, починають розмножувати, потрапляти поза місця своєї колонізації та викликати запалення середнього вуха чи синусів, там накопичується гній (померлі клітини імунної системи та бактерії), розвивається гарячка. На додачу, з кожним роком через поширення стійкості до антибіотиків стає дедалі важче лікувати бактерійні інфекції. Тому може бути таке, що лікування отиту, синуситу чи пневмонії затягнеться через потребу в підборі ліків.

Саме тому вакцинація від пневмококової інфекції – це оптимальний спосіб запобігти ускладненням ГРВІ, адже вона допоможе організмові уникнути хвороби, що викликаються цими бактеріями. Це щеплення наразі можна зробити тільки власним коштом: купити вакцину в аптеці за рецептом свого сімейного лікаря і повернутися з нею до нього, або вакцинуватися в приватній клініці. Дітям, старшим за 2 роки, та дорослим достатньо однієї дози вакцини на все життя. Меншим дітям потрібно вводити кілька доз вакцини.

За матеріалами МОЗ України