Війна не привід відкладати піклування про своє здоров’я на потім. Важливо не ігнорувати перші симптоми і вчасно звернутися до медичного фахівця. Адже чим раніше людина звертається до лікаря, тим більше матиме шансів на вдале і швидке лікування та одужання. Особливо це важливо якраз під час війни, коли кожна людина має бути функціональною: працювати, бути готовою реагувати на складні виклики війни, піклуватися про себе та своїх близьких, підтримувати ЗСУ.
Свого сімейного лікаря, того з ким у людини укладена декларація, варто відвідати або зв’язатися з ним, якщо спостерігаються незначні проблеми зі здоров’ям: біль у животі, невисока температуру, кашель, запаморочення або інші симптоми. Також варто вчасно звертатися до сімейного лікаря за профілактичними оглядами та консультуватися щодо хронічних станів.
Раніше ми розповідали, як працюють лікарі первинки під час війни і що робити, якщо зв’язок з особистим сімейним лікарем втрачений: https://bit.ly/3MRjVNt.
Нагадаємо, що є лікарі вузької спеціальності, до який направлення від лікарів первинки не потрібно. До них можна записатися самостійно при перших проблемах зі здоров’ям. Серед них, наприклад, гінеколог. Якщо жінка відчуває потребу в огляді, то може самостійно на нього записатися.
Направлення також не потрібне у разі звернення до таких фахівців:
гінеколога, зокрема дитячого
психіатра
нарколога
стоматолога (ургентна допомога для всіх та планова для дітей)
фтизіатра
педіатра
лікаря, у якого під наглядом перебуває пацієнт із хронічними захворюваннями
Екстрену медичну допомогу варто викликати в разі серйозних проблем зі здоров’ям. Мова йде про травми, втрату свідомості, важкі отруєння й інші критичні стани. Така допомога надається безоплатно усім без винятку без направлення й декларації..