Весна. Ранок. Початок робочого дня Центру ПМСД «Ювілейний»…

    Відчуття відповідальності, турбота та хвилювання – ось з чого розпочинається мій ранок – ранок головної медичної сестри Ірини Хуснулліної. Дотримання сан-епідемічного режиму, забезпечення засобами індивідуального захисту, чергова перевірка вмінь та навичок медичних сестер – сьогодні це запорука збереження здоров’я цього великого колективу, їх родин та кожного пацієнта, який звернувся в заклад. В Центрі «Ювілейний» працює 99 медичних сестер, кожна з яких професійно та якісно надає медичну допомогу хворим. Адже медичні сестри є основою будь-якого ефективного закладу охорони здоров’я та відіграють важливу роль у наданні своєчасних та якісних медичних послуг, що має особливе значення в такий складний час.

    Випробовування коронавірусною інфекцією абсолютно змінило відношення наших медичних працівників до звичайних, на перший погляд, речей в нашому допандемічному житті. Чи думали ми колись, що робота в амбулаторному медичному закладі реально перетвориться на «передову» медичної допомоги пацієнтам з COVID-19.

    Звичайно, найвідповідальніша ділянка роботи на сьогодні – це робота мобільної бригади. Забезпечити їх захистом, провести навчання по послідовності надягання засобів індивідуального захисту, відпрацювати алгоритм забору біологічного матеріалу для діагностики експрес-тестування та ПЛР, вирішення побутових та технічних проблем, розробити маршрути бригади, забезпечити наступність роботи з іншими підрозділами закладу – запорука ефективних протиепідемічних заходів в Центрі ПМСД. Медичні сестри мобільної бригади щодня самовіддано та героїчно їдуть у вогнища коронавірусної інфекції, де професійно виконують свою роботу.

    Перші помічники в організації ефективної роботи медичного закладу – це старші медичні сестри амбулаторій. Налагодження розведення потоків пацієнтів окремо – хворих з температурою та соматично здорових, контроль за роботою таких блокпостів при вході в медичний заклад, навчання алгоритму дій при підозрі на COVID -19 середнього та молодшого медичного персоналу, контроль за своєчасним поповненням засобів індивідуального захисту та психологічна підтримка – тепер це відповідальність старших медичних сестер амбулаторій.    

    Щоденно медичні сестри разом з лікарями в телефонному режимі надають консультації пацієнтам з групи ризику, а саме: хворим з серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом, онкозахворюваннями та особам старше 65 років. Крім того, налагоджені співпраця з пацієнтами, які знаходяться на самоізоляції, та щоденне консультування контактних по COVID-19. Медичні сестри турбуються про стан здоров’я кожного пацієнта та надають всі необхідні рекомендації та поради по збереженню здоров’я всієї сім’ї. Це велика частина роботи, яка потребує окрім медичних знань та навичок, ще й навиків психолога, адже таким пацієнтам просто необхідні емоційна підтримка та розрада. 

    В той же час ніхто не звільнив медичну сестру від буденної щоденної роботи: профілактичні щеплення, проведення санітарно-освітньої роботи, консультування по здоровому способу життя та раціональному харчуванню, догляд за новонародженими. Надзвичайно важливим є вміння правильно організувати роботу з пацієнтами. Адже жоден пацієнт, який звернувся в заклад за консультацією або для проведення профілактичного щепленням, не повинен контактувати з ймовірно інфекційними хворими. Якщо зараз припинити робити щеплення, на нас можуть чекати спалахи інфекційних хвороб. Адже кір, краснуха, поліомієліт або дифтерія не будуть чекати, поки коронавірус зникне, а карантин не зупинить можливість виникнення керованої інфекції.  

    Надзвичайно важливим в такий час є взаємозаміна медичних сестер по різних напрямках роботи. Адже, весь середній медичний персонал пройшов перехресне навчання на робочих місцях в рамках Проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», що дало змогу покращити якість роботи кабінетів долікарського огляду та збільшити ефективність використання робочого часу лікаря через високу професійність медичних сестер ПМД. Безперервне навчання наших медичних сестер – запорука успіху та довіри пацієнтів до нашого закладу.

    Велика роль фельдшерів та медичних сестер в забезпеченні роботи чергового кабінету, який працює і в святкові та вихідні дні відповідно до угоди з НСЗУ. Щодня десятки хворих звертаються за  невідкладною медичною допомогою. Як тут лікарю обійтися без майстерності та професіоналізму фельдшера при потребі зробити електрокардіограму пацієнту, швидкий тест чи провести внутрім’язеві, крапельні чи струйні маніпуляції?

    Окремий напрямок роботи – діагностичні лабораторні служби. Якісна лабораторна діагностика – це допомога лікарю правильно і вчасно поставити діагноз, дотриматися стандартів надання медичної допомоги а, отже, і своєчасно призначити ефективне лікування.

    В такий складний час боротьби з коронавірусною інфекцією найважливішими є атмосфера та командний дух. Сьогодні весь колектив Центру ПМСД «Ювілейний» разом долає труднощі та є великою єдиною командою, в якій всі проблеми вирішуються швидко та ефективно в будь-який час дня чи ночі.

    Про що ми мріємо сьогодні? Про прості звичайні речі – щоб успішно завершився карантин, щоб зберегти здоровими колектив та наші родини, щоб зібратися всім разом і гучно привітати всіх іменинників, які народилися в карантинний період і, звичайно ж, традиційно відсвяткувати День медичної сестри. Віримо, що так і буде. Ми сьогодні на передовій, тому що так вимагає життя, та ми впевнені у своїх силах та майбутньому.

    12 травня – Всесвітній день медичної  сестри. І в день професійного свята хочемо висловити щирі слова вдячності кожній медичній сестрі за віддану та невтомну працю, за сумлінність та витримку, професійність та згуртованість, а також за душевне тепло та любов до своєї справи!

Ірина Хуснулліна

Головна медична сестра КНП ЦПМСД «Ювілейний» РМР