Маршрут пацієнта з туберкульозом

Пацієнти з туберкульозом можуть лікуватись або стаціонарно в медичному закладі, або амбулаторно, тобто без госпіталізації. У більшості випадків від туберкульозу лікуються амбулаторно з першого дня захворювання — це ефективно та безпечно для оточення, якщо так визначив лікар.

Хто і як діагностує туберкульоз

Якщо лікар підозрює в пацієнта туберкульоз, то організовує для нього подальші діагностичні обстеження. Запідозрити туберкульоз можна за симптомами та/чи за результатами радіологічного обстеження органів грудної клітки.

Для раннього виявлення туберкульозу групам ризику потрібні систематичне скринінгове анкетування (https://tbtest.phc.org.ua/), радіологічне обстеження органів грудної клітки, у деяких випадках — молекулярно-генетичне дослідження. Для останнього в пацієнта беруть мокротиння чи інші біологічні рідини, зокрема кал у маленьких дітей.

Якщо аналізи підтверджують туберкульоз, сімейний лікар за потреби скеровує пацієнта на консультацію до фтизіатра. Той призначає схему лікування та визначає необхідність у стаціонарному лікуванні.

Стаціонарне лікування

Стаціонарно пацієнт може лікуватися у регіональному фтизіопульмонологічному закладі. У всіх закладах достатньо місць для всіх пацієнтів, які потребують госпіталізації. Переважна більшість випадків туберкульозу не потребує тривалого стаціонарного лікування. Пацієнти починають лікуватися амбулаторно, тобто вдома, коли в їхньому мокротинні збудник туберкульозу не виявляється або після 2-3 тижнів ефективного лікування.

Амбулаторне лікування

Амбулаторне лікування від туберкульозу зазвичай веде сімейний лікар, інколи — фтизіатр. Сімейний лікар супроводжує пацієнта протягом усього лікування: безоплатно видає необхідні препарати, призначає аналізи для відстеження успішності терапії та раннього виявлення можливих побічних реакцій на лікування і за потреби надає психосоціальну підтримку.

В Україні всі послуги з виявлення, діагностики та лікування від туберкульозу є безоплатними для пацієнтів. Деталі про діагностику та лікування ТБ за посиланням: .

За матеріалами Центру громадського здоров’я України