Що таке меланома❓

Це злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів (пігментні клітини, що продукують меланіни). Пухлина переважно локалізується у шкірі, значно рідше в сітківці ока, на слизових оболонках (порожнина рота і носа, періанальної і вульвовагінальної областях) тощо.

На ранній стадії меланома добре піддається лікуванню. Тому важливо стежити за родимками на тілі і при будь-яких змінах одразу звертатися до лікаря.

❓Які ознаки зміни родимки є небезпечними❓

Найнебезпечніші ознаки переродження родимки: ✔️зміна кольору, ✔️поява вкраплень, точок, прожилок іншого відтінку на її поверхні, ✔️іноді — втрата кольору у вигляді часткового посвітління родимки.

❓Що може спричинити розвиток меланоми❓

Є докази, що надмірне сонячне опромінення, зокрема й штучне у солярії, збільшує ризик меланоми, особливо у віці до 35 років, тому рекомендується відмовитися від таких процедур. Доведено, що меланому в основному викликають стрімкі зміни інтенсивності сонячного опромінення, тому особам із чутливою шкірою протягом всього свого життя необхідно обмежувати рекреаційний вплив сонячного проміння.

Докладніше про фактори ризику розвитку меланоми читайте на сторінці Афіна. Жінки проти раку: https://bit.ly/4amnoii.

❓До якого лікаря потрібно звернутися при появі нетипових родимок або змінах в родимках❓

❗Якщо ви помітили на шкірі нову родимку або патологію, яка швидко росте або змінюється й не зникає — зверніться до свого сімейного лікаря. Лікар при потребі направить до лікаря-дерматолога чи лікаря-онколога.

❓Які обстеження допоможуть встановити діагноз меланоми❓

Дерматоскопія — найперша діагностика меланоми. Лікар-спеціаліст за допомогою дерматоскопа (епілюмінісцентного мікроскопа) огляне поверхневий шар утворення на шкірі. За потреби направить на додаткові аналізи чи обстеження.

❓Чи можна пройти діагностику меланоми безоплатно❓

Так. Діагностика, інструментальні та лабораторні обстеження — безоплатні для пацієнтів з підозрою або діагностованим онкозахворюванням. Адже ці послуги передбачені в Програмі медичних гарантій.

Докладніше можна дізнатися у контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77❗

За матеріалами НСЗУ для пацієнта