Війна і трагічні події, які з нею пов’язані, залишаються свій відбиток на ментальному здоров’ї кожного українця. Тому нині слід бути особливо уважним до свого стану та стану своїх близьких і вчасно зрозуміти, що потрібна допомога фахівця, щоб зберегти своє психічне здоров’я. Розповідаємо, у яких випадках потрібно звертатися до лікаря.

Хвилювання і тривожність, які можуть супроводжуватися задишкою, прискореним серцебиттям і відчуттям занепокоєності є приводом звернутися до лікаря.

Порушення сну. Для здорової психіки важливо повноцінно спати — в середньому від семи до дев’яти годин на добру. Якщо людина спить дуже багато або дуже мало, це призводить до депресії, тривожності, розладів сну.

Соціальна ізоляція. Багатьом людям необхідний час на самоті, щоб емоційно відновитися. Але глибока соціальна відстороненість, яка триває доволі довго, може бути симптомом біполярного розладу, депресії або інших поведінкових проблем зі здоров’ям.

Зміна ваги. Йдеться саме про екстремальні коливання у той чи інший бік. Часто людина втрачає вагу, коли страждає від депресії чи навіть розладу харчової поведінки. Деякі стани навпаки змушують людей дуже багато їсти, щоб заспокоїтися, в результаті вони набирають. В обох випадках рекомендовано перевірити психічне здоров’я.

Почуття провини та нікчемності. Постійні звинувачення себе в нікчемності можуть бути симптомом депресії і навіть призвести до бажання завдати собі шкоди чи суїцидальних думок. Такій людині потрібна невідкладна допомога фахівця з психічного здоров’я.

Різкі перепади настрою. Наприклад, напад гніву через щось незначне. Такі раптові емоційні сплески можуть бути ознакою розладу.

Зміна особистості. Часто психічні захворювання виникають поступово. Людина відчуває незначні зміни в думках, відчуттях, поведінці, які є незвичними чи “неправильними” для неї. (За матеріалами Pyramid Healthcare ). Як зарадити?

Якщо відчуваєте стрес через внутрішні чи зовнішні причини, можна спробувати з ним впоратися. Наприклад, за допомогою посібника ВООЗ, який містить опис практичних навичок. Виконуючи описані там вправи поступово та регулярно, можна покращити свій стан: .

Якщо помітили перелічені симптоми в себе чи близької людини — зверніться до сімейного лікаря, з яким укладена декларація. Лікар може направити на додаткові обстеження та консультації. Що входить в психологічну підтримку у сімейного лікаря ми писали тут: https://cutt.ly/i9rCO2z

Якщо ж упевнені, що потребуєте допомоги психіатра — звертайтеся прямо до нього, для цього не потрібне направлення. Безоплатну консультацію можна отримати в медичних закладах, які уклали договір з НСЗУ на надання амбулаторних послуг і мають психіатра у штаті (уточніть безпосередньо в клініці).

За матеріалами “НСЗУ для пацієнта”