Діагноз раку є завжди важким випробуванням для хворого та усієї родини, але особливо важко, коли хворіє дитина. Кількість випадків раку щороку зростає у всьому світі. Така ж тенденція щодо кількості випадків раку й  у дітей, повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

Проте вчасна перевірка є першим кроком до розуміння причин розвитку дитячого раку, а основне – правил профілактики цієї небезпечної хвороби.

Причини та фактори ризику розвитку раку у дитячому віці.

Причини розвитку більшості видів раку у дітей та дорослих ще й досі невідомі. Близько 5% всіх випадків онкологічних захворювань у дітей викликані спадковими мутаціями (мутації генів, що передаються від батьків до дітей та призводять до неконтрольованого росту клітин і, зрештою, до розвитку раку).

Результати досліджень довели, що існує велика кількість факторів ризику, але вони зазвичай асоціюються з генетичними та екологічними чинниками.

Найбільш поширені фактори ризику розвитку раку у дітей:

– дитячі травми;

– шкідливі звички батьків (наприклад, надмірне споживання алкоголю, куріння);

– вплив хімічних речовин (наприклад, пестицидів);

– прийом деяких лікарських засобів або наркотичних речовин матір’ю під час вагітності;

– хромосомні аберації або порушення структури хромосом (наприклад, синдром Дауна);

– генетичні порушення (наприклад, синдром множинної ендокринної неоплазії);

– особливості періоду статевого дозрівання (наприклад, рання перша менструація);

– радіаційне опромінення (наприклад, діагностичні рентгенограми у внутрішньоутробному стані, променева терапія);

– вірусні інфекції (наприклад, вірус папіломи людини),

– бактеріальні інфекції (наприклад, Helicobacter pylori – спіралевидна паличковидна грамнегативна бактерія, що інфікує різні ділянки шлунку і дванадцятипалої кишки);

– фактори, пов’язані з надмірною вагою (наприклад, надмірна вага жінки до вагітності, під час вагітності або під час пологів, ожиріння у дітей).

Профілактика раку з раннього дитинства

Як захистити  здоров’я немовлят та дітей молодшого віку, а також знизити ризики захворювання на рак:

– привчайте своїх дітей до здорового способу життя. Збалансоване харчування, особливо що стосується споживання фруктів та овочів, а також регулярні фізичні навантаження для підтримання нормальної ваги є базовими правилами профілактики раку.

– подбайте про безпечне перебування на сонці. Кілька серйозних сонячних опіків можуть стати причиною розвитку раку шкіри в майбутньому. Захищайте шкіру від прямого впливу сонячного проміння. Не дозволяйте дітям чи підліткам засмагати в соляріях.

– шкідливий вплив куріння на організм людини, зокрема про ризик розвитку раку. Найкращий спосіб профілактики раку, викликаного курінням – це ніколи не починати курити. Так, 9 із 10 курців починають курити у віці до 18 років, а 99% – до 26 років. Пасивне куріння може стати причиною розвитку раку легень. Немає жодного виду пасивного куріння, який є безпечним для некурців. Не куріть в присутності дітей.

– заохочуйте дітей до фізичної активності.

– під час вагітності відмовтесь від алкоголю та куріння, а після народження дитини не відмовляйтесь від грудного вигодовування.

Аби знизити ризик розвитку онкологічних захворювань у дітей, батькам слід:

• відмовитися від куріння або хоча б не курити в присутності дитини. У тютюновому димі містяться канцерогени, які надходять у кров при пасивному вдиханні тютюнового диму, провокуючи зростання пухлинних клітин в організмі;

• в дитячому раціоні має бути мінімальна кількість жирів, і максимальна – фруктів, овочів та зернових. Ожиріння у дітей може призводити до розвитку онкологічних хвороб;

• стежити за фізичною активністю дитини. Інтенсивна фізична діяльність протягом години, мінімум 5 разів на тиждень – хороший засіб профілактики онкологічних хвороб;

• своєчасно лікувати вірусні інфекції і намагатися не допускати зараження дитини. Медики рекомендують робити щеплення проти тих хвороб, для яких імунізація є єдиним можливим методом профілактики;

• проводити регулярні профілактичні огляди дитини у фахівців. Уточніть у вашого сімейного лікаря або педіатра календарний план і обсяг профілактичних обстежень та своєчасно виконуйте його.