Літній період – це не тільки час відпочинку біля водойм, але й підвищений ризик захворювання на лептоспіроз.

В Україні за перші п’ять місяців 2024 року було зареєстровано 97 випадків цієї небезпечної інфекції, найбільше – у Чернігівській (28), Закарпатській (19) і Миколаївській (12) областях. У решті регіонів зафіксовано 0–7 випадків.

Чим небезпечний лептоспіроз?

Лептоспіроз – це особливо небезпечне інфекційне захворювання, яке може призвести до ураження нирок, печінки, менінгіту (запалення оболонок головного і спинного мозку) і навіть спричинити смерть, якщо своєчасно не звернутися по медичну допомогу.

Шляхи зараження лептоспірозом

Лептоспіроз – це інфекція, яка передається від тварин до людей. Основним збудником є бактерія Leptospira, яка потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше гризунів, а також худоби, собак і диких тварин.

Від людини до людини лептоспіроз не передається.

Бактерія проникає в організм людини через тріщини, порізи або рани на шкірі, а також через слизові оболонки очей, носа та рота.

Найпоширеніший механізм передачі – контактний, під час купання і риболовлі в заражених водоймах, сінокосу на зволожених територіях та обробки городу, доглядаючи за хворими й інфікованими тваринами.

Де в Україні можна купатися безпечно? Читайте за посиланням у коментарях.

Також, можна заразитися під час вживання зараженої їжі (молоко, м’ясо) і сирої води з природних джерел.

Професійні групи ризику захворіти на лептоспіроз – це фермерські працівники, ветеринари, власники зоомагазинів, польові сільськогосподарські робітники, водопровідники, працівники м’ясопереробної та рибної промисловості тощо.

Як уберегтися від лептоспірозу – 6️⃣ порад:

Уникайте заражених водойм: не купайтеся і не рибальте у водоймах, з якими можуть контактувати інфіковані тварини, наприклад, біля водопою худоби;

Вакцинуйте тварин: хатні та сільськогосподарські тварини мають бути вакциновані проти лептоспірозу;

Уникайте контактів із хворими тваринами: не торкайтесь інфікованих тварин і дотримуйтесь заходів безпеки, доглядаючи за ними;

Одягайте рукавички та закрите взуття: під час роботи на городі та збору ягід у лісі користуйтеся засобами індивідуального захисту;

Знищуйте гризунів удома: проведіть дератизаційні заходи у своєму помешканні та убезпечте воду та харчі від забруднення виділеннями гризунів;

Термічно обробляйте продукти тваринного походження.

Симптоми лептоспірозу схожі на грип або COVID-19:

висока температура;

головний біль;

озноб;

біль у м’язах;

блювання та діарея;

жовтяниця;

почервоніння очей;

висипання.

❗️Якщо ви помітили ці симптоми та мали контакт із потенційно зараженою водою або тваринами, негайно зверніться до лікаря 📲 103 або 112. Лікування необхідно розпочати негайно, адже захворювання швидко прогресує.