У МОЗ підкрелсили, що основні рекомендації вже неодноразово розглядалися і приймалися відповідними рішеннями, але наразі є уточненими, оновленими та мають відповідний термін дії.

Зазначається, що медичний висновок щодо протипоказань може надати або сімейний, або лікуючий лікар. Протипоказ може бути тимчасовим чи постійним.

У разі потреби для отримання додаткових даних щодо уточнення діагнозу, перебігу хвороби або додаткових обмежень, лікар може направити пацієнта до вузького спеціаліста, який прийматиме остаточне рішення про здійснення або відтермінування щеплення.

Протипокази можуть бути абсолютними – пожиттєвими або тимчасові – тобто у пацієнта є висока ймовірність серйозної побічної реакції на вакцину, а ризики від щеплення значно перевищують переваги. Також існують застереження (вакцинація з пересторогою). У такому випадку остаточне рішення щодо вакцинації приймає лікар.

Єдине абсолютне постійне протипоказання до конкретної COVID-вакцини є анафілактична реакція на першу дозу цього препарату. У такому випадку людині рекомендуватимуть щепитися іншою вакциною. Якщо у пацієнта є алергія на один із компонентів антиковідної вакцини, йому також слід щепитися іншим препаратом.

Серед тимчасових протипоказань:

  • захворювання у гострій фазі з температурою віще 38,0 °C. У такому випадку щеплення можна проводити після одужання. Медвідвод видають терміном на два тижні від початку захворювання.
  • лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою. Щеплення можна проводити проведена через 90 днів після закінчення курсу терапії. Довідка діє 3 місяці.
  • вакцинація проти інших інфекційних хвороб. COVID-щеплення можна робити через 14 днів після введення вакцини проти інших інфекційних хвороб (виключення – інактивована вакцина проти грипу, яку можна вводити одночасно з антиковідною вакциною в різні руки). В проміжку між першою та другою дозою вакцини проти COVID-19 можуть бути введені інші вакцини з дотриманням 14-денного інтервалу. Довідка діє 14 днів.
  • проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA). У разі необхідності провести пробу з туберкуліном або IGRA, її слід провести та інтерпретувати перед проведенням вакцинації або відкласти щонайменше на 4 тижні після проведення COVID- вакцинації. Протиковідне щеплення можна проводити в будь-який час після завершення всіх етапів проби з туберкуліном. Термін дії довідки – до завершення оцінки проби/IGRA.
  • COVID-19 в анамнезі. Вакцинацію може бути відтерміновано на 3 місяці від часу перебігу коронавірусного захворювання або здійснена раніше, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або позитивного швидкого або ПЛР-тесту. Якщо людина заразилася після першого протиковідного щеплення, друга доза може бути введена відповідно до затверджених схем вакцинації конкретних вакцин, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження COVID-19. Термін дії довідки – до 3-х місяців.

Вакцинація з пересторогою, або особливі стани:

Онкологічна хвороба. Щеплення проти коронавірусу пацієнтів з онкологічними захворюваннями, за даними МОЗ, є пріоритетним. При вакцинації слід дотримуватися відповідних рекомендацій НТГЕІ.

Аутоімунне захворювання. Пацієнти, які проходять лікування препаратом «Ритуксимаб», повинні відкласти щеплення щонайменше на 4 тижні після останньої дози цього препарату.

Особи з імунодефіцитом. Наявних нині даних недостатньо для оцінки ефективності та ризиків вакцини для осіб із важкими імунодефіцитними станами. Враховуючи, що вакцина не є  «живою», а особи з імунодефіцитом мають вищий ризик важкої хвороби та смерті від COVID-19, вони можуть бути вакциновані.

Крім того, існують протипоказання до введення окремих вакцин, наприклад CoronaVac від Sinovac Biotech протипоказаний вагітним.

У разі виникнення питань щодо вибору протиковідної вакцини у МОЗ пропонують звертатися до свого сімейного лікаря. І нагадають, що перевіряти кількість антитіл перед щепленням не потрібно.

Нагадаємо, раніше головний санітарний лікар України Ігор Кузін повідомляв, що людям, у яких є протипокази для антиковідного щеплення, видаватимуть медичну довідку, встановленої форми.