Хто пацієнту виписує лікарняний? Чи можна при COVID-19 відкрити лікарняний дистанційно? Ці та інші питання турбують пацієнтів.

Тож відповідаємо на п’ять найважливіших питань, відповіді які краще знати завчасно

1⃣ Хто з лікарів має, а хто не має права видавати лікарняні ? ✅ Пацієнту за наявності показань можуть видати лікарняний: ➡ сімейні або лікуючі лікарі державних, комунальних, приватних медичних закладів. в тому числі – лікарі-ФОП; ➡ лікуючі лікарі стаціонарів протезно-ортопедичних установ системи Міністерства праці та соціальної політики України; ➡ лікуючі лікарі туберкульозних санаторно-курортних закладів; ➡ фельдшери у місцевостях, де відсутній лікар. ❌ Не видають листків непрацездатності лікарі: ➡ станцій (відділень) швидкої медичної допомоги; ➡ станцій переливання крові; ➡ закладів судово-медичної експертизи; ➡ бальнеогрязелікувальних, косметологічних та фізіотерапевтичних лікарень і курортних поліклінік; ➡ будинків відпочинку, туристичних баз та санітарно-профілактичних закладів; ➡ зубопротезних поліклінік (відділень);

2⃣ Які умови видачі та продовження лікарняного, крім медичних підстав ? 👩‍⚕🧑‍⚕ Потрібен паспорт чи інший документ, який засвідчує особу пацієнта. Також видача та продовження лікарняного відбувається тільки після особистого огляду пацієнта лікарем. Про що останній робить відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого. 🏥 Листок непрацездатності і видається, і закривається в одному закладі. Виключення – необхідність доліковування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів. ❌ Видача лікарняного не може бути платною послугою в жодній із лікарень, незалежно від форми власності.

3⃣ На який термін лікар видає листок непрацездатності ? 🗓 Якщо пацієнт втратив працездатність внаслідок захворювання або травми, то лікар амбулаторно-поліклінічного закладу може видавати лікарняний до 5 календарних днів. Також цей лікар може продовжити лікарняний, незалежно від тяжкості захворювання пацієнта, до 15 календарних днів. 🗓 У разі непрацездатності тривалістю понад 15 календарних днів, продовження лікарняного до 30 днів проводиться лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення, а надалі – ЛКК після огляду пацієнта. Детальніше про тривалу непрацездатність та порядок оформлення лікарняного можна прочитати тут ➡https://cutt.ly/7cUJW7J.

4⃣ З якого дня оформлюється лікарняний? 🗓 Листок непрацездатності у разі захворювання, травми, в тому числі й побутової, видається в день установлення непрацездатності, крім випадків лікування пацієнта в стаціонарі. Якщо пацієнт звертається за медичною допомогою по завершенні робочого дня та визнанений непрацездатним, то листок непрацездатності може видаватись, за їх згодою, з наступного календарного дня. 🏥 У разі лікування в стаціонарі листок непрацездатності видається лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення за весь період стаціонарного лікування.

5⃣ Які правила видачі лікарняного внаслідок пандемії? 👩‍⚕🧑‍⚕ На період дії карантину лікар, що надає первинну медичну допомогу, може відкривати лікарняний на підставі звернення та опитування хворого за допомогою засобів телефонного зв’язку. Про що також лікар робить відповідний запис у медкарті пацієнта. 🗓 Ліікар в амбулаторно-поліклінічних закладах може особисто, видавати листок непрацездатності на строк, необхідний для лікування пацієнтів з COVID-19 та/або завершення самоізоляції пацієнтом у відповідності до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.

❗ І наостанок. Дуже важливо правильно вказати місце роботи, повну юридичну назву організації чи установи, в якій працюєте. Адже від цього залежить, чи буде прийнято ваш лікарняний відділом кадрів чи бухгалтерією. Крім того, уважність пацієнта допоможе вберегти час лікаря – йому не потрібно буде вносити виправлення у документ. Якщо пацієнт загубить лікарняний, то за рішенням ЛКК закладу, в якому було видано цей листок непрацездатності, видається новий – з позначкою “дублікат”. Для цього пацієнт надає довідку з місця роботи про те, що за період тимчасової непрацездатності виплати допомоги йому не здійснювались.