Дифтерія – це серйозна інфекція, спричинена бактеріями, які виробляють токсин. Цей токсин, або отрута, може призвести до дуже важкої хвороби. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини, також можна захворіти, торкаючись відкритої рани. Найчастіше бактерії вражають дихальну систему.
Симптоми дифтерії такі:
-слабкість;
-біль у горлі;
-гарячка;
-набряк лімфовузлів на шиї;
-сірий наліт на горлі, гландах, у носі;
-бактерії також можуть інфікувати шкіру, викликаючи відкриті рани або виразки.
До винайдення вакцинації дифтерія була однією з головних причин дитячої смертності. Вона небезпечна тим, що може давати такі ускладнення:
-блокування дихальних шляхів;
-враження серцевого м’яза (міокардит);
-пошкодження нервів (полінейропатія);
-параліч;
-ниркова недостатність;
-у деяких випадках може настати смерть (без лікування — до половини пацієнтів, із лікуванням — приблизно кожен десятий).
Найкращий спосіб запобігти хворобі — це вакцинація. В Україні для вакцинації дітей до 18 місяців використовують трикомпонентну вакцину, яка захищає також від правця і кашлюку. До цього віку дитина має отримати чотири дози вакцини. Потім ще дві — у 6 та 16 років (двокомпонентною вакциною проти дифтерії і правця).
Дорослим також потрібен захист — щеплення слід поновлювати кожні 10 років.
Вакцинація дітей і дорослих проти дифтерії безоплатна в Україні, вакцина закуповується бюджетним коштом.
Як вакцинуватися:
дітям — за календарем щеплень у педіатра або сімейного лікаря, з яким укладена декларація;
дорослим — через кожні 10 років у сімейного лікаря або терапевта, з яким укладена декларація.
Важливо: якщо у дорослої людини минуло більше 10 років із моменту останнього щеплення, необхідно пройти повторний курс вакцинації із трьох доз.
Нагадуємо, що люди, які переїхали в інші регіони через війну, можуть отримати щеплення в закладах надання первинної допомоги без укладання нової декларації:
За матеріалами НСЗУ для пацієнта