Нормально відчувати тривогу і паніку, коли загрожує небезпека. Але якщо вони тривають постійно, то такий стан виснажує організм. Під час війни критично важливо зберігати фізичне, психічне та емоційне здоров’я, Насамперед, для цього треба знайти найбезпечніше з можливих укриттів, а тоді вчитися долати паніку.

Симптоми панічної атаки — це прискорене серцебиття, слабкість, спітніння, нудота, біль у грудях, задишка, тремтіння, озноб, запаморочення, оніміння або поколювання, сухість у роті, позиви в туалет, дзвін у вухах, відчуття жаху, страх смерті.Що робити при панічній атаці (поради NHS ():

🔸не намагайтеся з нею боротися;

🔸залишайтеся на місці;

🔸дихайте повільно та глибоко;

🔸нагадуйте собі, що атака мине;

🔸спробуйте “заземлитися”: відчуйте, що міцно стоїте на ногах, сфокусуйтеся на органах чуттів: дотик, запах, смак.

Міністерство охорони здоров’я радить (https://bit.ly/35YGJuE) такі техніки боротьби зі стресом:

🔹Таємний таппінг. Натискайте великим пальцем на подушечки інших пальців, стимулюючи нервові закінчення, поки не заспокоїтеся.

🔹Метелик. Складіть долоні метеликом, зчепившись великими пальцями, прикладіть до грудей та легенько постукуйте по ключицях. Вслухайтеся в ці звуки і повторюйте постукування, поки дихання не вирівняється.

🔹Протитривожне дихання. Сядьте перед прямокутним об’єктом (дверима, стіною), почніть вдихати, окреслюючи поглядом цей прямокутник і рахуючи від 1 до 4. Потім те саме, видихаючи. За рахунок штучного вповільнення мозок розуміє, що ви в безпеці і зараз можна розслабитися.

🔹Безпечне місце. Уявіть себе в місці, де вам безпечно, комфортно і затишно. Спробуйте побачити деталі, звуки, запахи. Важливо, що поруч була людина, якій ви можете довіряти.

🔹Прогресивна м’язова релаксація. Напружте усі м’язи та протримайтеся в цьому стані якомога довше, а потім різко розслабте усе тіло. За інерцією м’язи розслабляються ще більше.

❗️Важливо: під час війни українці можуть отримати безоплатну медичну консультацію через контакт-центр МОЗ 0-800-60-20-19, зокрема консультацію психолога. Також рекомендуємо ілюстрований посібник ВООЗ про важливі навички в періоди стресу: https://bit.ly/3jyCR6j.