Часте запитання, яке запитують пацієнти. Всі ці розмови про те, що ви повинні налагодити сон без таблеток, сон може бути залежним від ліків, про гігієну, про вечірні ритуали нудно та непереконливо

Ліки повинен призначити тільки лікар, а не сусідка, не колега по роботі і врешті решт не провізор.

БАРБІТУРАТИ/ФЕНОБАРБІТАЛ. (він же корвалол, барбовал), винайдений ще в далекому 1864р. Саме його так полюбляють бабусі без цих ліків ну геть зле. Зрозуміло чому, вони викликають залежність, виражену денну сонливість і погіршують пам’ять.

БЕНЗОДІАЗЕПІНИ. В Україні частіше використовують гідазепам, левана. Якщо приймати, то тільки короткочасним курсом і тільки при гострому безсонні. Основними недоліками цих препаратів:

😴порушують структуру сну

😴погіршують когнітивну функцію

😴викликають залежність та потребують збільшення дозию

😴мають тривалий період напіввиведення (10 годин), не варто сідати за кермо після їх прийому

Z-ГІПНОТИКИ. НЕБЕНЗОДІАЗЕПІНОВІ(зопіклон, золпідем, залепнон) Більш сучасні снодійні засоби, розроблені в 1986 році.Більш ефективні та безпечні, чим попередні, швидко допомагають заснути, швидко виводяться з організму, тому практично не викликають денної сонливості. Але викликають залежність, тому приймати не довше 2-4 тижнів.

ДОКСИЛАМІН має снодійну, седативну дію та хороший профіль безпеки.

💊збільшує тривалість та якість сну

💊не змінює фази сну

💊не викликає залежності, може використовуватись у пацієнтів з гіпертонічною хворобою та неврологічних пацієнтів.

💊модна при вагітності.МЕЛАТОНІН ТА АГОНІСТИ МЕЛАТОНІНОВИХ РЕЦЕПТОРІВ. (Мелатонін, рамелтеон) впливають на внутрішній годинник.

💊може допомогти при затримці фазі сну

💊у пацієнтів з низьким рівнем мелатоніну, після 50- 70 років

💊робота у зміну

💊Джет лаг, зміна часових поясів.

АНТИДЕПРЕСАНТИ (Тразодон, амітриптилін, міртазепін, доксепін), можуть використовуватися при порушенні сну, при поєднанні тривоги депресії. Дози антидепресантів при безсонні нижчі, ніж при депресії.

АНТИПСИХОТИКИ. НЕЙРОЛЕПТИКИ.Не рекомендовані при безсонні, якщо пацієнт немає супутнього психіатричного діагнозу, варто вибрати більш безпечні препарати.

DORA СУВОРЕКСАНТ.Це нові ліки для лікування порушення сну, але в Україні не зареєстровані, нам залишається чекати🙁Зареєстровані в США з 2014р. Може бути корисними при при безсонні, що характеризується з труднощами засинання і підтримки сну, про безсонні у дорослих з деменцією легкої та середньої тяжкості, його «родзинка» Є можливо застосуванні при апноє сну, дослідження ще досі тривають.

РОСЛИННІ ПРЕПАРАТИ🌿Випити валеряночки і в люлю, але чи допоможе вона? Рослинні препарати не мають снодійного ефекту і мають мало доказів про користь, ефективність на рівні плацебо.

Юлія Парфенова