1. “K” означає “Коагуляція-вітамін”, враховуючи, що він має важливе значення для нормального гемостазу.

І хоча читачі могли небагато чути про нього.  Але у вітаміну К є велика кількість важливих ролей,а найважливіша –  участь у системі згортання крові.

2.Із синтезом цього вітаміну чудово справляються бактерії нашого кишечнику, але в той же час новонародженим, у яких кишечник тільки заселяється, вітаміну К може не вистачати.

3.Фізіологічний дефіцит цього вітаміну пояснюється тим, що він погано проходить через плаценту, в грудному молоці міститься мала кількість і на даному етапі життя малюка мало виробляється мікрофлорою кишківника.

Основне екзогенне джерело вітаміну К у новонароджених – майже виключно молоко, не може адекватно компенсувати дефіцитну ендогенну продукцію, оскільки грудне молоко людини містить від 1 до 4 мкг / л вітаміну К1 (і ще набагато менша концентрація вітаміну К2).

4. Бувають випадки, коли дефіцит настільки великий, що призводить до розвитку такого небезпечного захворювання – вітамін-К-дефіцитної коагулопатії ( геморагічна хвороба новонароджених).

Класична ВКДК виникає між 24 годинами та 7 днями життя . Клінічний перебіг часто легкий, з синяками, втратою крові з шлунково-кишкового тракту або кровотечею з місця пупку та пункцією. Проте втрата крові може бути значною, наприклад, внутрішньочерепні крововиливи, що також супроводжується блюванням та судомами.

5. Також відомі декілька груп препаратів, які знижують рівень вмісту вітаміну К , якщо мати приймала їх під час ІІІ триместру вагітності : протисудомні засоби (карбамазепін, фенітоїн та барбітурати), протитуберкульозні препарати (ізоніазид, рифампіцин) , деякі антибіотики (цефалоспорини) та антагоністи вітаміну К (кумарин, варфарин), а також великі дози вітаміну Е.

6. Для профілактики розвитку даного захворювання вітамін К рекомендується давати у вигляді одноразової внутрішньом’язової дози 0,5 мг (для немовлят вагою 1500 г або менше при народженні) або 1,0 мг (для немовлят вагою понад 1500 г при народженні) усім новонародженим протягом перших 6 годин після народження після початкової стабілізації дитини. А також перорально протягом 1-2 місяців після народження (дози та тривалість використання різняться у клінічних протоколах різних країн).

Рекомендація Комітету з харчування Європейського товариства дитячої гастроентерології, гепатології та харчування (ESPGHAN) говорить про наступне введення вітаміну К у здорових новонароджених :

  • одна доза 1 мг вітаміну К1 внутрішньом’язово (В/М) при народженні, або
  • три дози 2 мг вітаміну К1 перорально при народженні, у віці 4–6 днів та у віці 4–6 тижнів або
  • одна доза 2 мг вітаміну К1 перорально при народженні, а потім щотижнева доза 1 мг перорально протягом 3 місяців;
  • для немовлят, котрі блюють протягом однієї години після введення вітаміну К, доречно повторити пероральне введення вітаміну К у попередній дозі.

7. Для згортання крові у людини необхідна дуже мала кількість вітаміну К. Отже, дієтична недостатність вітаміну К є надзвичайно рідкісною у дорослих, і, коли вона виникає, вона зазвичай пов’язана з істотними порушеннями  харчуванням, кишковими розладами (наприклад, регіонарним ентеритом, муковісцидозом, кишковою резекцією), мальабсорбцією і меншою мірою – зниження вироблення нормальною мікрофлорою (наприклад, під час використання антибіотика широкого спектру дії) та ниркової недостатності.

Як бонус на другому фото ви можете побачити перелік продуктів, які збагачені вітаміном К та будуть корисні до вживання дорослому населенню.

  Ірина Іванюк